Škocjan skozi zgodovino in danes
Naselje Škocjan, ki je od ustanovitve občine leta 1995 tudi njeno upravno središče, leži v dolini Radulje na zložnem pobočju Mastnega hriba in se razvija že sedem stoletij. Njegova zgodovina sega v leto 1306, ko je bilo prvič omenjeno. Ime je dobilo po farnem patronu sv. Kancijanu, čaščenem v oglejskem patriarhatu, po katerem se imenuje tudi župnijska cerkev. Skupaj z značilnim kamnitim dvoločnim mostom čez Raduljo cerkev tvori prepoznavno podobo kraja.
Kulturna in zgodovinska dediščina
Leta 1492 je bil v Škocjan prenesen sedež fare z Otoka pri Dobravi, kar priča o njegovem pomenu v preteklosti. Današnja cerkev sv. Kancijana, zgrajena v 17. stoletju, je delo župnika Štefana Jeršetiča. Znotraj cerkve izstopajo umetniška dela, kot so freske Mateja Sternena in oltarne slike Mihaela Stroja, ter poznobaročne mojstrovine Antona Postla. Poudariti velja še križev pot Staneta Kregarja iz leta 1966. V cerkvi je postavljena tudi spominska plošča dr. Ignaciju Knobleharju, znamenitemu misijonarju in raziskovalcu.
Kulturni center Škocjan in nove pridobitve
Pomemben del sodobnega življenja v Škocjanu predstavlja Kulturni center Škocjan, ki vključuje krajevno knjižnico, oddelek vrtca, veliko dvorano, konferenčno dvorano ter spremljajoče prostore. Center omogoča številne kulturne in družbene aktivnosti ter je postal središče dogajanja za kraj in širšo okolico.
Na območju ob Radulji so urejene sprehajalne poti in naravni kotički, ki ponujajo prostor za oddih in rekreacijo. Poudariti velja skrb za naravno in kulturno dediščino, ki je vtkana v razvoj kraja.
Znane osebnosti in zgodovina kraja
Škocjan je znan po številnih uglednih možeh, ki so zaznamovali njegovo zgodovino. Poleg dr. Ignacija Knobleharja so tu delovali jezikoslovec Fran Metelko, pisatelj Janez Cigler, homeopat Pavel Varaun ter župnika Janez Zalokar in Peter Bohinjec.
V središču kraja stoji Metelkov dom, ki nosi ime po jezikoslovcu Franu Metelku. Dom združuje krajevno knjižnico, banko in večnamensko dvorano, kjer se odvijajo kulturni dogodki. Vsako leto februarja pohodniki izpred doma začenjajo pohod po Metelkovi poti.
Škocjan danes
Ob vstopu v Škocjan iz smeri Novega mesta stoji Globevnikova hiša, značilen primer trške arhitekture iz 19. stoletja. V kraju delujejo osnovna šola z vrtcem in podružnico na Bučki, zdravstveni dom, lekarna, banka, pošta, trgovine, gostilne, kavarna ter številni obrtniki. Kraj s svojim bogatim zgodovinskim in kulturnim izročilom ter sodobnimi pridobitvami ponuja prijetno okolje za življenje in obisk.