Varčevanje
Varčevanja se učimo že od malih nog. Varčevanje z denarjem, varčevanje z energijo … Varčevanje se izplača. Nam in okolju. In prav je, da 6. marca obeležujemo tudi svetovni dan varčevanja z energijo.
Glede na vse več energetskih naprav, ki nas obdajajo, se moramo zavedati pomena varčevanja z energijo. Dosedanji trendi rabe energije in z njimi povezani vplivi na okolje kažejo, da zastavljenih energetskih in podnebnih ciljev ne bomo dosegli brez korenitih sprememb na vseh področjih rabe energije. A začeti moramo drugje. V naših glavah.
Po podatkih Raziskave energetske učinkovitosti Slovenije – REUS 2019 o učinkoviti rabi energije razmišlja 82 % vprašanih gospodinjstev, kar je devet odstotnih točk manj kot pred dvema letoma. Glavni vir energije za ogrevanje ostajajo drva (pri 32 % oz. 9 % več kot l. 2017). Glavni način ogrevanja pa še vedno centralno ogrevanje. Pozitivna sprememba je, da se je v primerjavi z letom 2017 za dve odstotni točki povečal delež gospodinjstev, ki dnevno notranjo temperaturo v kurilni sezoni vzdržujejo pri 21 do 22 stopinjah Celzija (51 %), vendar se je po drugi strani za kar 4 odstotne točke povečal delež tistih, ki temperaturo vzdržujejo pri več kot 24 stopinjah Celzija (5 %). Povečal se je tudi delež gospodinjstev s klimatsko napravo (za dve odstotni točki na 34 %). Pozitivne trende so zaznali na področju osebne mobilnosti. Upadel je delež gospodinjstev z dvema oz. tremi avtomobili, porasel pa delež tistih brez avtomobila.
Še več zanimivih in uporabnih informacij si lahko preberete tu, sicer pa … po pameti, pri energiji, pri denarju, pri življenju nasploh.